Zdraví

Demodikóza:

 

Demodikóza je kožní onemocnění související s imunitním stavem pacienta.

Původcem onemocnění je parazit Demodex canis neboli trudník psí. Trudníci jsou typičtí doutníkovitým tvarem těla dosahují velikosti 0,3 -0,5 mm. Jejich přímá diagnostika je tedy možná pouze mikroskopicky. Trudníci žijí v chlupových váčcích a mazových žlázách. Žijí v malém množství na kůži všech psů jako součást naprosto zdravé kožní mikroflóry. Pouze jejich aktivace a namnožení se projevuje klinickým onemocněním - demodikózou. K jejich přenosu mezi jedinci dochází pouze v případě dlouhého těsného kontaktu, tedy především při sání štěňat od matky. Propuknutí změn nastává tedy při snížené funkci imunitního systému, která dovolí přemnožení parazita a jeho negativní uplatnění.

Důležitým ukazatelem je absence svědivosti. Pouze pokud dojde ke zhoršení stavu a přidá se sekundární bakteriární zánět, začíná pacienta svědit.

Léčba demodikózy je v dnešní době poměrně snadná a obejde se bez nežádoucích účinků. Pro diagnostiku se, kromě klinických příznaků a anamnézy, využívá především mikroskopického seškrabu, kdy je možné přímo pozorovat jednotlivá vývojová stádia parazita. Pouze mírnou lokalizovanou formu u psů v mladém věku je možné ponechat bez léčby. Při léčbě se aplikují přípravky např. Advocate spot on, Stronghold spot on,...  Při doplňkové léčbě např. přípravky na posílení inmunity.

Kortikoidy jsou kontraindikovány!

Výňatek ze článku MVDr. Jany Kubínové

L-2-hydroxyglutarová acidurie

 

L-2-HGA je neurometabolické onemocnění, pro něž je typické zvýšení hladiny kyseliny L-2-hydroxyglutarové v moči, plazmě a mozkomíšním moku. L-2-HGA postihuje centrální nervovou soustavu, přičemž se klinické příznaky objeví ve věku 6 měsíců až 1 rok. Symptomy zahrnují epileptické záchvaty, "vratkou" chůzi, třes, svalovou ztuhlost v důsledku námahy nebo rozrušení a změněné chování. Je onemocněním dědičným. Nositelé onemocnění jsou z chovné populace odstraňováni, neboť představují skrytý zdroj onemocnění, který může kdykoliv produkovat postižené psy.

Více informací o této nemoci a možnosti testování získáte na stránkách klubu SBTCZ www.staffbullclub.cz.

HC Dědičná katarakta (šedý zákal)

 

Je dědičné onemocnění. U postižených psů vzniká šedý zákal na obou očích v raném věku (2 až 3 roky). Onemocnění se objeví ve věku několika týdnů nebo měsíců a postupně přechází do katarakty úplné a následné slepoty.

Nositelé onemocnění jsou z chovné populace odstraňováni.

 

Více informací a možnosti testování získáte na stránkách klubu SBTCZ  www.staffbullclub.cz.